Çelik Kapı Nedir ? 

      Çelik kapı , Bunlar, 20-26 gauge değerlerindeki çeliklerden üretilen, koruyucu ve zırhlı bir yapıya sahip kapılardır. Bu kapıların yapısında poliüretan veya polistiren bileşenler yer alır. Öte yandan çelik kapılarda kompakt lamine, kompozit ve mobilya gibi dekoratif amaçlı malzemeler de kullanılır.Bir mekânı daha güzel, verimli ve güvenli hâle getirmenin ilk adımı doğru kapıyı seçmektir. İyi bir çelik kapı yalnızca güvenlik sağlamakla kalmaz; evinize ve iş yerinize prestij, değer ve estetik katar. Bir mekânın ilk görünen yeri kapısı olduğu için, görselliğe de önem verilmelidir. Bu nedenle tasarımsal ve fonksiyonel bakımdan kusursuz bir çelik kapı tercih edilmelidir.Çelik Kapı Özellikleri Yangına karşı dayanıklılığı yüksektir. Çelik saclarla ve çelik levhalarla güçlendirilmişlerdir. Kendinizi her yönden güvende hissetmenizi sağlar. Hırsızlara karşı güçlü bir önlem niteliğindedir. Ayrıca mekânları soğuktan, haşerelerden, gürültülerden, tozlardan ve bunun gibi tehditlerden muhafaza eder. Dışarıdan zorlanarak açılması imkansızdır. Kırılması zordur. Farklı emniyet pimleri mevcuttur, gelişmiş kilit mekanizmaları ve gizli emniyet noktalarıyla güvenliği üst düzeye çıkarır. Isı yalıtımına sahiptir. Montajı kolaydır. Darbelere ve olumsuz hava şartlarına dirençlidir. Kar, güneş, yağmur, korozyon ve buna benzer dış faktörlerden etkilenmez. Enerji verimliliği son derece fazladır. Bakım maliyeti düşüktür.


Çelik Kapı

    Çelik kapı; farklı kapı türlerinden daha uzun ömürlü, sağlam yapılı ve dayanıklı kapılardır. Konutların, iş yerlerinin, okulların ve çeşitli yapıların güvenliğini sağlama noktasında çelik kapı çözümlerine sıklıkla başvurulur.Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çelik kapı alırken dikkat edilecekler; dayanıklılığı, kasa kalınlığı, malzemesi ve kilit sistemi olarak özetlenebilir. Kasa kalınlığının en az 2 mm olması gerekir. Bu ne kadar fazlaysa, kapı o kadar dayanıklı demektir. Kilidin yerleşeceği bölge çok sağlam olmalıdır. Aksi takdirde, kilidin sağlamlığı bir şey ifade etmeyecektir. Anahtarın gireceği bölge hırsızların erişemeyeceği şekilde tasarlanmalıdır. Çelik kapı modellerinde bu bölgenin korunması için bir rozet sistemi yer alır. Bu sistem, yerinden çıkarılamayacak kadar sağlam olmalıdır. Kapı nereye takılacak ise, oranın ölçüleri doğru bir biçimde alınmalı ve buna uygun bir seçim yapılmalıdır. Kapının büyük veya küçük gelmesi hâlinde onu kullanmak mümkün olmayacaktır. Kapı kilidinin çelik bareller yardımıyla korunması büyük önem taşır. Barel zırhları kırılmayan tipte üretilmeli ve delinmeyi zorlaştırıcı bir yapıya sahip olmalıdır. Kapının menteşesi ayarlanabilmelidir. Bu özellikteki kapılar, zeminin oturmasına ve binanın esnemesine göre kolaylıkla ayarlanıp eski hâline getirilebilirler. Fakat kaynaklı sabit menteşeli çelik kapılarda böyle bir durum söz konusu değildir. Çelik kapı sessizce kapanabilmelidir. Kapanış biçimi de kaliteyi gösteren en önemli unsurlardandır. Modern çelik kapı arıyorsanız ,çelik kapı modellerine yönelmeniz önerilir. Aydınlık bir görüntü istiyorsanız beyaz çelik kapılar sizin için uygundur. Kişisel zevklerinizi yansıtan bir tasarım kullanmayı tercih edecekseniz 3 boyutlu modeller işinizi görecektir. ‘İleride kapının tasarımını değiştirebilirim.’ Diye düşünüyorsanız modüler yapıda bir çelik kapı satın almalısınız. Bunların dış kaplamaları isteğe göre değiştirilebilir. Böylelikle evinize hiçbir zarar vermeden, kapınızı komple yenilemeye gerek kalmadan farklı bir tasarım kullanabilirsiniz. En iyi çelik kapı modelleri gerekli sertifikalara sahiptir. (EN 1627 AB Hırsızlığa Karşı Güvenlik Sertifikası vb.) Bu sertifikalar, çelik kapı güvenliğinin denetlendiğini ve onaylandığını gösterir. Bu sertifikanın dışında TSE belgesi aranır. Güvenlik derecesine bakılmalıdır. Çelik kapılar Class 1-6 olarak sınıflandırılır. 1 en düşük derecedir, bu tür kapılar en kolay açılan kapılardır. 6 ise en yüksek derece olup; bunlar açılması en zor çelik kapı modelleridir. En sağlam çelik kapı modellerinde çift contalama sistemi bulunur. Bu mekanizmaya sahip çelik kapılar ses geçirmez, mükemmel bir yalıtım sunar. Kapının kasası esnemeyen bir yapıda olmalıdır. Kasa ile kapı arasındaki boşluğun 4-5 mm’den daha fazla olmaması gereklidir. Eğer fazla olursa, kapıyı manivelayla açmak kolaylaşır. Kapıyı hangi firmadan satın alacaksanız, esneme konusunu ve boşluk payını mutlaka danışmalısınız.